Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało wiele raportów mówiących o przyszłości rynku pracy. Rozważa się w nich m.in. wpływ automatyzacji i rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji na kształtowanie się zawodów i kompetencji, które będą mieć znaczenie w przyszłości; bądź przeciwnie, na które popyt zaniknie.
Na warsztacie, do którego udziału chcemy was zaprosić, również będziemy dyskutować o przyszłości rynku pracy. Natomiast jego kluczowym celem nie będzie wcale prognoza rynku pracy, lecz rozwinięcie naszych indywidualnych kompetencji z zakresu analizy przyszłości, krytycznej dyskusji o niej, a w konsekwencji – bardziej świadomego planowania.
Bazując na oryginalnych ramach metodologicznych UNESCO rozwiniemy tę kompetencję, nazywaną skrótowo “Futures Literacy”, która w środowisku badaczy i praktyków studiów nad przyszłością zyskała miano kompetencji XXI wieku (Miller 2018).
Podstawą naszych rozmów na temat przyszłości ekosystemu pracy, w tym: miejsc świadczenia pracy, zawodów, kompetencji; a także znaczenia samej pracy w społeczeństwie z 2050 roku będzie stanowić miasto i region Rybnika.
Znajomość raportów i analiz na temat przyszłości rynku pracy nie jest konieczna – potrzebny jest jedynie otwarty umysł i tego właśnie oczekujemy od uczestników.
Warsztat odbędzie się online na platformie Zoom 17 września 2020, w godzinach 9:00-16:00.
Udział w warsztacie wymaga rejestracji, w trakcie której prosimy uczestników o odpowiedź na dwa pytania dot. preferowanej oraz możliwej wizji ekosystemu pracy, które rysują się przed Rybnikiem w 2050 roku.
Link do rejestracji: https://forms.gle/hGh6mByS6upPLQbe8
Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o planowanym warsztacie.
Kompetencja Futures Literacy
Jej rozwinięcie pozwala myśleć o przyszłości (np. przyszłości pracy, zawodów i kompetencji przyszłości) w taki sposób, aby nie wiązała się ona z naszym typowym jej zrozumieniem; niejako z pominięciem jej użytecznego aspektu. Podejście, które charakteryzuje warsztat Futures Literacy umożliwi przemyślenie tych aspektów przyszłości, które często odrzucamy, jako nierealne, niemożliwe, niewłaściwe. W dyskusjach i wizjach dotyczących przyszłego ekosystemu pracy w regionie i w mieście Rybnik podejście to pozwoli na rozwinięcie kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia oraz wykroczenie poza to, co jest wyłącznie planowane, rozsądne, prawdopodobne, możliwe, wykonalne.
Dzięki rozwinięciu kompetencji Futures Literacy jesteśmy w stanie zdać sobie sprawę z szans, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Co ważniejsze, owe dodatkowe możliwości dotyczą teraźniejszości. Dlatego mówimy, że Futures Literacy jest kompetencją wzmacniającą zdolności analizowania przyszłości i bardziej świadomego kształtowania teraźniejszości.
Cele warsztatu
Jest nim podniesienie umiejętności Futures Literacy mieszkańców regionu i miasta Rybnik, w tym w szczególności unaocznienie uczestnikom stopnia w jakim indywidualne wyobrażenia nt. przyszłości wpływają na podejmowane decyzje oraz ukazanie w jaki sposób wyobrażenia na temat przyszłości zależą od założeń: tych nieuświadomionych i uświadomionych. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez eksperymentowanie z różnymi sposobami analizowania i dyskutowania o przyszłości i porównywanie ich.
Umiejętność, którą będziemy praktykować na warsztacie polega na tym, by dynamicznie zmieniać sposób, w jaki wykorzystujemy przyszłość w odpowiedzi na gwałtownie zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne.
Przebieg i agenda warsztatu
Kompetencję Futures Literacy można nabyć i rozwijać w wyniku grupowego procesu uczenia się przez działanie (learning-by-doing). Uczestnicy wspierani przez wykwalifikowany zespół moderatorów będą wspólnie odkrywać swoje założenia, dzielić się wiedzą, tworzyć nowe koncepcje i pomysły na temat przyszłości ekosystemu pracy w Rybniku i regionie w kontekście zmian klimatycznych oraz sprawiedliwej transformacji.
Ogólny plan warsztatu:
Faza 1 (9:00 – 12:00)
● ćwiczenia mające na celu rozpoczęcie rozmowy o tym, co uczestnicy myślą o przyszłości pracy (reveal) ;
● zadania mające na celu odkrycie indywidualnych założeń nt. przyszłości pracy, kwestionowanie ich, a także dyskusja w grupie i wybór założeń szczególnie wrażliwych na podważenie (reframe) ;
Przerwa (12:00 – 13:00)
Faza 2 (13:00 – 16:00)
● “konfrontacja” z nieoczekiwanymi wizjami przyszłości rynku pracy (reframe cd.);
● dyskusja dot. porównania refleksji doznawanych przez uczestników podczas kreowania przyszłości pracy na uświadomionych oraz nowych założeniach (reflect & new questions).
Rezultaty warsztatu
Należy pamiętać, że głównym celem warsztatu nie jest dyskusja nt. bieżących problemów ani generowanie sposobów ich rozwiązania (chociaż na warsztacie mogą się pojawić pomysły na konkretne przedsięwzięcia, które zostaną omówione).
Główny cel stanowi wzmocnienie kompetencji w zakresie kształtowania i krytycznej analizy różnych wizji przyszłości (Futures Literacy) przez mieszkańców regionu i miasta Rybnik, a kluczowe rezultaty warsztatu to:
● Grupa entuzjastów o nowym spojrzeniu na potencjał tkwiący w teraźniejszości, która zapoczątkuje dyskusję nt. możliwych przyszłości regionu i miasta Rybnik.
● Nowe pomysły na działania, które mogą stymulować transformację miasta, dzięki zdobytemu w trakcie warsztatu doświadczeniu w zakresie analizowania przyszłości.
Nowe, często nieoczekiwane wizje przyszłości pozwolą na uwolnienie wyobraźni i otwarcie się na nowe spojrzenie na potencjał miasta jako atrakcyjnego miejsca pracy. Nie będą to gotowe scenariusze rozwoju, ale punkt wyjścia do dalszych rozważań na temat innowacyjnych pomysłów, systemowych ujęć problemów i kreatywnego ich rozwiązywania.
Jak przygotować się do warsztatu
Poza rejestracją do udziału w warsztacie nie jest potrzebne żadne dodatkowe przygotowanie.
Rejestracji należy dokonać najpóźniej do końca dnia w poniedziałek, 14 września 2020.