… PODCZAS NASZYCH WARSZTATÓW!
Planowane są kolejne warsztaty online w ramach projektu “Rybnik 360 Deep Demonstration”, finansowanego ze środków EIT Climate-KIC, realizowanego we współpracy z Urzędem Miasta Rybnika.
Tematem przewodnim najbliższych spotkań będzie sytuacja Rybnika jako miejsca do życia i kierunku jego rozwoju, dlatego mieszkańców Rybnika zainteresowanych przyszłością miasta, którzy swoją wizją i pomysłami chcieliby podzielić się podczas naszej wirtualnej debaty, zapraszamy do zapisów na: https://forms.gle/fjzz4zAnssa6L2rh7
Spotkanie w formule online realizowane będzie w godz. 16:30 – 20:30 za pośrednictwem platformy Zoom oraz aplikacji Swarmcheck. Prowadzący wyjaśnią metody pracy, a link do spotkania zostanie wysłany do zapisanych osób.
Jak takie warsztaty wyglądają w praktyce?
Każdy z uczestników (z zachowaniem pełnej anonimowości), będzie mógł swobodnie wyrazić swoje zdanie lub wizję, przedstawić propozycję zmian i w uporządkowany sposób dyskutować z innymi uczestnikami, skupiając się przede wszystkim na merytoryce omawianych zagadnień.
To wszystko będzie możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania do wspomagania dyskusji i zapisu argumentacji jakim jest wspomniany wcześniej Swarmcheck.
Warsztaty polegać będą na wspólnym budowaniu mapy argumentacji, czyli uczestników czeka zabawa intelektualna polegająca na wymianie argumentów.
Każda teza, która dodawana jest do mapy argumentacji, powinna być SPOKO, czyli:
Dlaczego metoda mapowania argumentacji?
Metoda ta pozwala na odzwierciedlenie ciągu rozumowań wraz z uzasadnieniami, które są wizualizowane dla uczestników w czasie rzeczywistym. Proponowany proces badawczy wyraźnie oddziela fazę twórczą formułowania argumentów i łączenia informacji, od fazy krytycznego namysłu i usprawniania wypowiedzi przez całą grupę.
Zastosowane komputerowe wspomaganie argumentacji metodą Reason Drill na specjalnym oprogramowaniu Swarmcheck, umożliwia z kolei wydobycie z dyskusji grupowej rozwiązań, które stanowią wierne odwzorowanie rzeczywistej inteligencji zbiorowej. Dzięki temu możliwe jest wyłanianie pomysłów, które nie byłyby przedstawione przez żadną pojedynczą osobę uczestniczącą w badaniu samodzielnie.
Podsumowując, w czasie spotkania uczestnicy biorą udział w naprzemiennych procesach komunikacji bezpośredniej i komputerowej, aby wyłonić jak najlepsze pomysły oraz uzasadnienia i krytyczne zarzuty do różnych decyzji. Metoda pozwala więc na intensyfikację procesów krytycznego myślenia u osób, które uczestniczą w badaniu.
Uczestnictwo w najbliższych warsztatach może stać się punktem wyjścia dla dobrych zmian, jakie będą miały miejsce w Rybniku. A to dopiero początek zaplanowanych działań w naszym projekcie.
Zgłoś się i stwórz wspólnie z nami lepszy Rybnik!