W ubiegły piątek zakończyliśmy serię trzech spotkań z mieszkańcami Rybnika, poświęconych tematowi jakości życia w naszym mieście. Przeprowadzone spotkania dały możliwość wielowątkowej rozmowy z naszymi uczestnikami, którymi tym razem byli seniorzy (a wśród nich przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Rybnickiej Rady Seniorów, Rybnickiej Rady Kobiet) oraz rodzice dzieci do osiemnastego roku życia.
Każdego dnia podczas dyskusji podejmowano różne tematy, dopasowane odpowiednio do uczestników danego spotkania.
Z seniorami podjęto rozmowy dotyczące:
Mieszkańcy w tej grupie szczególną uwagę zwrócili na aspekt międzypokoleniowy – na brak przestrzeni, w której integracja pokoleń mogłaby mieć miejsce oraz na to, jak ważna jest edukacja młodych ludzi, rozumiana jako nauka wrażliwości i empatii.
Z grupą rodziców dzieci do 18 roku życia, rozmawialiśmy m.in. o jakości edukacji dzieci, ofercie zajęć pozalekcyjnych oraz o tym, jak miałby wyglądać Rybnik przyszłości, żeby dzieci mogły w nim dobrze żyć, rozwijać się i mieć pracę.
Podjęty został również temat możliwych scenariuszy rozwoju Rybnika jako miasta przyjaznego nowoczesnym technologiom, odnawialnym źródłom energii, edukacji wyższej i turystyce. Pojawiły się kwestie atrakcyjności miasta dla dużych firm oraz tego, co zdaniem mieszkańców, wpływa na postrzeganie Rybnika przez potencjalnych inwestorów.
Ostatnią grupą, którą mieliśmy przyjemność gościć podczas naszych rybnickich spotkań, były seniorki z Glinioka, z którymi poruszaliśmy głównie tematy związane z Niedobczycami. Pytaliśmy o to, co działo się dawniej, czym żyła ta dzielnica miasta, jaki wpływ na jakość życia miała działająca kopalnia oraz czego brakuje naszym rozmówczyniom w ich najbliższej okolicy, by żyło im się lepiej.
Po raz kolejny pojawił się wątek niezobowiązującej przestrzeni do spotkań, w której mogłaby się integrować lokalna społeczność oraz bogatszej dzielnicowej oferty kulturalnej/aktywnościowej, z której mogliby korzystać seniorzy. Uczestniczki spotkania mówiły o Niedobczycach jako o “swojej małej ojczyźnie”.
Wiele razy na pytanie “Co Pani najbardziej się podoba w dzielnicy?” padała odpowiedź “spotkania w Glinioku”, co tylko potwierdza jak ważnym elementem życia mieszkańców jest możliwość spotykania nowych ludzi i poznawania swoich sąsiadów w przestrzeni, która jest dla nich otwarta i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za to, że znaleźli czas by z nami porozmawiać.
Z tego miejsca chcielibyśmy także podziękować pracownikom punktu informacji miejskiej Halo Rybnik za wsparcie organizacyjne oraz cukierni Domowe Maszkiety z Paruszowca za wspaniały poczęstunek dla naszych rozmówców.
W sumie w zeszłotygodniowych spotkaniach wzięło udział 25 osób, w wieku od 40 do 80 lat.
W toku spotkań i towarzyszącym im rozmów pojawiły się nowe wątki i aspekty, które pozwoliły nam – badaczom, spojrzeć na zagadnienie jakości życia mieszkańców Rybnika z innej perspektywy.
Wszystkie wnioski i efekty przeprowadzonych spotkań w ramach konsultacji społecznych, będą ujęte w strategii rozwoju Rybnika na dalsze lata, przedłożonej władzom miasta do końca roku.