Jednym z pięciu tematów, które przewijały się najczęściej w trakcie pierwszych wywiadów z mieszkańcami Rybnika była jakość powietrza, a mówiąc bardziej precyzyjnie – smog, który zawisa nad miastem od października do maja.
Jak wynika z rozmów z Wami, zła jakość powietrza wywołuje wiele negatywnych efektów: boicie się o zdrowie własne i swoich bliskich, Wasza aktywność w miesiącach ze smogiem jest ograniczona (staracie się ograniczać do minimum przebywanie na powietrzu), ponosicie koszty finansowe (koszty leczenia, koszty zakupu i eksploatacji oczyszczaczy powietrza). Wreszcie smog przyczynia się do pogorszenia wizerunku Rybnika, między innymi w oczach potencjalnych inwestorów i pracodawców. Biorąc pod uwagę, to jak bardzo smog wpływa negatywnie na jakość Waszego codziennego życia w sezonie grzewczym, niektórzy z Was rozważają nawet stałe opuszczenie miasta.
Po przeprowadzeniu z Wami pierwszych rozmów skupiamy się obecnie na analizie dostępnych danych i informacji w zakresie problemu smogu w ogóle i smogu w Rybniku w szczególności. Chcemy dobrze rozpoznać przyczyny tego zjawiska. Chcemy dowiedzieć się jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się jakość powietrza w Rybniku i jakie były tego przyczyny. Porządkujemy wiedzę odnośnie działań antysmogowych – dotychczasowych i planowanych. Będziemy je porównywać z dobrymi praktykami z innych miast, zmagającymi się z podobnym problemem, np. z Krakowem. Od 1 września 2019 Kraków wprowadził całkowity zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania, co od razu przyniosło widoczne i odczuwalne rezultaty.
Zanim rozpoczniemy kolejny etap bezpośrednich rozmów z Wami na temat jakości powietrza i działań na rzecz jego poprawy, mamy zamiar zidentyfikować wszystkich ważnych aktorów, zaangażowanych w ten temat – poczynając od osób ogrzewających się węglem, jeżdżących samochodem z silnikiem diesla, kończąc na osobach zaangażowanych w walkę ze smogiem (np. w ramach Rybnickiego Alarmu Smogowego). Analizując dotychczasowe wywiady, a także Wasze wypowiedzi/ posty zamieszczane w mediach społecznościowych, na forach, pod artykułami związanymi z tematem jakości powietrza na portalach, serwisach informacyjnych, chcemy wstępnie poznać i zrozumieć różne stanowiska wobec smogu. Interesują nas zarówno przedstawiane przez Was racjonalne argumenty za i przeciw, jak i emocje, systemy wartości, style życia, tradycje, warunkujące określony sposób postępowania.