W minioną środę odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami, w toku kolejnych zaplanowanych działań w ramach realizacji projektu Rybnik360. Oba oświęcone były tematowi smogu i kwestiom związanym z ogrzewaniem domu.
Łącznie, na nasze zaproszenie o którym informowaliśmy Was tydzień temu, odpowiedziało 30 osób w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Wszyscy przybyli reprezentowali grupę właścicieli domów jednorodzinnych, stojących przed koniecznością wymiany starego kotła węglowego.
Dyskusja toczyła się w obrębie trapiącego mieszkańców dylematu – jakie rozwiązanie dla swojego domu wybrać, by było najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji utrudniają wątpliwości: jak ogrzewać dom, w jakim zakresie go termomodernizować oraz przede wszystkim – skąd na to znaleźć pieniądze. Kwestia odpowiedniego wsparcia finansowego, a raczej w odczuciu mieszkańców – jego braku, stała się jednym z głównych wątków dyskusji.
Mieszkańcy wskazywali także na inne bariery, które dodatkowo utrudniają podjęcie decyzji, m.in.: brak jasności jak długo będzie można ogrzewać węglem; niepewność czy zaplanowane nowe odcinki sieci gazowej zostaną zrealizowane na czas; obawa przed wysokimi rachunkami po zmianie sposobu ogrzewania.
W toku spotkania, poza poznaniem i próbą zrozumienia perspektywy samych zainteresowanych, podjęty został wątek tego, co się dzieje w ich najbliższym sąsiedztwie: w jaki sposób ich sąsiedzi ogrzewają swoje domy, czy częste jest spalanie śmieci, czy sąsiedzi zwracają uwagę na niewłaściwe zachowania.
Nie zabrakło także wątku działań antysmogowych, tj. kwestii tego, czy takie akcje, jak „karny kopciuch”, są dobrym sposobem walki o lepsze powietrze. Nasi rozmówcy przyjmowali wspólne stanowisko wobec tego tematu, wskazując za skuteczniejszą formę walki – działania wspierające aniżeli piętnujące.
Warsztat był niezwykle cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla nas – badaczy, poznanie perspektywy mieszkańców, których zmiana sposobu ogrzewania dotyczy najbardziej, jest niezwykle istotne. Te środowe spotkania z pewnością będą podstawą dla wielu wniosków, które ujęte zostaną w raporcie końcowym projektu Rybnik360.
Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy!